Zapobieganie

Zakażenie układu moczowego? Wykluczone!

13.11.2013
WP.PL>
Zakażenie układu moczowego? Wykluczone!

Czy wiesz, że jedną z najczęstszych dolegliwości, z jakimi kobiety zgłaszają się do lekarza, jest zakażenie układu moczowego? Parcie na pęcherz, konieczność częstego odwiedzania toalety oraz ból i pieczenie w trakcie wypróżniania – to tylko niektóre z objawów, które mogą towarzyszyć temu uciążliwemu zakażeniu. Dowiedz się, jak leczyć i zapobiegać nawrotom piekącego problemu.

Zakażenie układu moczowego to choroba, która zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z budowy anatomicznej naszych organizmów – u kobiet cewka moczowa jest krótsza, a odległość pomiędzy odbytem a ujściem cewki mniejsza. Z tego właśnie powodu bakterie z przedsionka pochwy i okolic odbytu często dostają się do ujścia cewki moczowej, gdzie zaczynają się namnażać. Dalej, przez krótką i szeroką cewkę moczową, drobnoustroje trafiają do pęcherza. Kolejnymi czynnikami, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia układu moczowego jest aktywność seksualna, a także zaburzenia prawidłowej flory bakteryjnej oraz wychłodzenie organizmu i niewłaściwa higiena okolic intymnych.

Jakie objawy powinny niepokoić?

Bezpośrednią przyczyną zachorowania jest obecność drobnoustrojów – aż w 90% przypadków za zakażenie odpowiedzialna jest bakteria Escherichia coli (potocznie nazywana pałeczką kałową, gdyż występuje w jelicie grubym). Objawy, które zazwyczaj towarzyszą chorobie, są bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Podczas oddawania moczu odczuwa się ból lub pieczenie, a w ciągu dnia dokuczać może ciągła potrzeba wypróżniania się. Czasami występują również bóle w dole brzucha, a także gorączka i zmiany w moczu – może być mętny i zmienić zapach. Wymienione objawy stanowią poważne utrudnienie codziennego życia i nie powinniśmy ich ignorować. W jaki sposób można zatem wyleczyć dokuczliwe objawy?

Szybka i skuteczna pomoc

Powinniśmy zacząć od skontaktowania się z lekarzem, aby ustalić przyczyny wystąpienia dolegliwości. Do postawienia diagnozy konieczne jest wykonanie badania moczu, a czasami także krwi. Jeżeli zakażenie układu moczowego nie jest dla Ciebie niczym nowym – nawroty zdarzają się często i konsultowałaś je już wcześniej z lekarzem, możesz spróbować leczenia przeciwdziałać ich rozwojowi w zaciszu domowym. Leczenie zakażenia spowodowanego bakterią E.coli polega najczęściej na podaniu odpowiednio dobranego antybiotyku przypisanego przez specjalistę. Jednak jeżeli zareagujesz odpowiednio wcześnie – zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów – możesz spróbować leczenia i zaradzić problemowi nie dopuszczając do rozwoju infekcji za pomocą łagodniejszych metod. Jako pierwsza pomoc idealnie sprawdza się np. Urinal Intensiv, który dzięki wysokiej zawartości wyciągu z żurawiny wielkoowocowej (odpowiednik prawie pół kilograma owoców w jednej tabletce!) działa szybko i skutecznie. Pomóc może także picie dużej ilości płynów z dodatkiem soku z cytryny, aby zakwasić mocz i przepłukać drogi moczowe. Takie właściwości posiada też wspomniana już żurawina. Pamiętaj jednak, że jeśli objawy nie ustąpią w przeciągu kilku dni, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza.

Profilaktyka najważniejsza

Jak powszechnie wiadomo, o wiele łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Ta sama zasada odnosi się również do zakażeń układu moczowego – szczególnie tych nawracających. Aby uniknąć kolejnego powrotu dolegliwości, powinniśmy wprowadzić do swojego stylu życia kilka drobnych zmian. Po pierwsze musimy zwracać uwagę, czy każdego dnia pijemy wystarczającą ilość płynów (minimum 1,5 litra). Kiedy odczuwasz potrzebę skorzystania z toalety – nie odwlekaj tej czynności! Zalegający w pęcherzu mocz to doskonałe środowisko dla rozmnażających się bakterii, dlatego pamiętaj również, aby odwiedzić toaletę po stosunku płciowym. Bardzo ważną rolę w profilaktyce zakażenia układu moczowego odgrywa higiena. Okolice intymne należy myć codziennie (dodatkowo także przed stosunkiem), pamiętając o odpowiednim kierunku podcierania się – od przodu do tyłu. W ten sposób nie wprowadzimy bakterii z okolic pochwy i odbytu do cewki moczowej. Uporczywym zakażeniom możemy także wypowiedzieć wojnę od wewnątrz naszego organizmu. Pomocne są zioła (np. rumianek i nawłoć pospolita), a także preparaty zawierające żurawinę (np. Urinal). Ich regularne stosowanie wspomaga nasz układ moczowy: ogranicza przyleganie szkodliwych bakterii do ścianek naczynia oraz uniemożliwia drobnoustrojom ich namnażanie się. Dbając o siebie każdego dnia, zapobiegniesz niemiłym dolegliwościom, które mogą wykluczyć Cię z aktywnego trybu życia. Nie rezygnuj z siebie!

oceń
tak 7 77.78%
nie 2 22.22%

Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~ewa 2013-11-24 (18:39) 4 miesiące 24 dni 1 godzinę i 50 minut temu

Powinno się pić conaj mniej 2 l wody przegotowanej dziennie nie inne bo posiadaja bakterie.Dodam że podczas każdego badania u ginekologa może dojść do zakażeń nawet brodawczakiem itp...Dlatego powinno sie miec osobę bliską podczas nadań nawet na fotelu a mamy prawo do obecnosci nawet w szpitalu podczas zabiegów czy badań ust 2008 r art 21 Prawo Pacjenta.Ja mam zawsze meża przy każdym badaniu nawet u ginekologa na fotelu i wspierał porody.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
1
~ala 2013-11-24 (18:42) 4 miesiące 24 dni 1 godzinę i 47 minut temu

zastosuj probioemy i po sprawie

odpowiedz

1
1
~kaja 2013-11-24 (12:20) 4 miesiące 24 dni 8 godzin i 9 minut temu

"Jednak jeżeli zareagujesz odpowiednio wcześnie – zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów – możesz spróbować leczenia zaradzić problemowi nie dopuszczając do rozwoju infekcji " - proponuję powrót do szkoły i naukę pisania tekstów od zera. Naprawdę tak ciężko przeczytać to, co napisaliśmy i poprawić rażące błędy? To podważa przede wszystkim wiarygodność informacji zawartych w tekście.

odpowiedz

Sonda

Masz problemy
lub pytania
związane z zakażeniem
układu moczowego?
Szukasz pomocy?

Skorzystaj z naszego
formularza i zapytaj
eksperta.

Polki o ZUM

Zobacz czy Polki potrafią rozmawiać o problemach z ZUM? Przekonaj się dlaczego tak ważna jest kampania Niewykluczone?